לכניסה לאתר לחצו כאן להרשמה חינם לחצו כאן

מהי קבלה?

הקבלה היא שיטה עתיקה שראשיתה בבבל, לפני כ-4,000 שנה. היא מאפשרת לנו להבין מהי תכלית הקיום של האדם, לשם מה הוא נברא, ומאין בא. כל זה יכול וצריך להתגלות לנו עוד במהלך חיינו בעולם הזה, כאן ועכשיו, ולא בסְפֶרָה אחרת או בעולם אחר, המנותקים מהמציאות שלנו.הקבלה היא שיטה לגילוי הכוח העליון שמנהל את החיים שלנו. הלימוד מְפַתח בנו חוש נוסף, שבעזרתו ניתן לחדור אל 'חדר הפיקוד של המציאות', להבין כיצד היא מתנהלת, ואיך נוכל להשפיע על גורלנו ולשנות אותו לטובה.
אנו מרגישים כרגע כחלק זעיר מתוך המציאות הכללית שבה אנו חיים. אנו נמצאים בחדר חשוך המואר על ידי מנורה חלשה, ורואים רק את האזור הצר שהיא מאירה. אם רק נרחיב את טווח הקליטה של חושינו, נגלה שאנו חיים בעולם עשיר ויפה להפליא.לימוד חכמת הקבלה איננו לימוד תיאורטי מופשט, אלא לימוד מעשי לכל דבר ועניין.
חכמת הקבלה איננה עוסקת בעניינים מיסטיים, ולחלוטין איננה קשורה לסגולות, קמעות, גימטריות, מים קדושים וחוטים אדומים. היא גם לא מיועדת ל"אנשים מיוחדים", נהפוך הוא, חכמת הקבלה היא השיטה הטבעית והקרובה ביותר לאדם. מטרתה לעזור לנו להבין את עצמנו טוב יותר ולהכיר את הטבע שלנו.במהלך מחקרו האישי לומד האדם, צעד אחר צעד, מה עליו לעשות כדי לחוות מציאות טובה יותר. הוא לומד להבין את רצונותיו ורגשותיו, ולתעל אותם לכיוון הנכון.לימוד הקבלה אינו דורש מאיתנו ביצוע של פעולות חיצוניות כלשהן, וכל השינויים והמחקר שהאדם מבצע מתנהלים בתוכו, בחלק הנסתר מעינינו. מכאן כינויה של הקבלה "תורת הנסתר".

שפת הקבלה

המושגים שבהם אנו פוגשים בספרי הקבלה מתארים חוויה רוחנית שעובר המקובל בעת שהוא מגלה רמת מודעות נעלה יותר "ולפיכך, אתאמץ לפרש כל מלה ומלה בצביונה הרוחני... ועל המעיינים מוטל, לחקוק היטב בזיכרונם את פירוש המלות ההן" (בעל הסולם, תלמוד עשר הספירות, חלק א', אור פנימי).מתוך השגתו הרוחנית וכהמשך למקובלים שקדמו לו, ידע בעל הסולם כי הגיע זמנה של חכמת הקבלה להתגלות ברבים. לשם כך הוא החליט "לפוצץ את מחיצת הברזל המפרידה בינינו לבין חכמת הקבלה", ולספק לנו הצצה אל מסתריה. הוא היה הראשון שיצר מילון קבלי של ממש, ובו עמד לראשונה על משמעותה האמיתית של כל מילה ומילה שהמקובלים השתמשו בה.
 

מילון כיס שימושי

לפניכם מספר הגדרות בסיסיות שעימן יכול כל תלמיד מתחיל לצאת לדרך:

אור

- הרגשת האדם את הכוח העליון מכונה "אור". אדם שמתקן את עצמו, וממיר את טבע האהבה העצמית שבו לאהבת הזולת, מתמלא בהרגשה חדשה - מתמלא ב"אור".

ארץ

-
התורה כולה מתארת סדרת מצבים רוחניים שעובר האדם בדרכו הרוחנית. המילה "ארץ", מקורה במילה "רצון".

הפסוק

"לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ" (בראשית יב, א), הוא פנייה של הבורא לאברהם עם המסר הברור: צא מארצך - מהרצונות האגואיסטיים המוכרים לך שאיתם נולדת, לעבר אותו "רצון" שאראה לך - הרצון לתת.

בורא

- מורכב מצירוף המילים "בוא וראה", כלומר, האדם מוזמן "לבוא" ו"לראות". להתעלות לאותה דרגה רוחנית שנקראת "בורא".

גוף

- הרצון האגואיסטי שלנו ליהנות, ואין הכוונה לגוף הפיזי שלנו.

נשמה

- חוש נוסף שדרכו האדם יכול להרגיש את הבורא.

מלאך

- לא כנפיים וגם לא גלימה לבנה. מלאך הוא שם לכוח שעוזר לנשמת האדם להתעלות למדרגות הרוחניות ולהגיע לחיבור מושלם עם הבורא.

העולם הזה

- העולם הגשמי, שהאדם מרגיש בחושיו וברצונות האגואיסטיים.

העולם העליון

- העולם הרוחני, שנרגיש כשרצונותינו יהיו מכוונים לתת ולאהוב את הזולת.

תפילה

- להתפלל, מלשון להפליל, לדון את עצמו. לאחר שהאדם דן את עצמו, ורואה כי טבעו הוא אגואיסטי, הוא פונה מעומק ליבו אל הבורא בבקשה שישנה את הטבע שלו, שיהיה נותן כמותו (כמו הבורא).
בשונה מהגישה הדתית הקלאסית, שבה פונה האדם לבורא כדי שישנֶה את יחסו כלפיו, הרי שהקבלה מדברת על כך שיחסו של הבורא אל האדם הוא תמיד מושלם, ואילו האדם הוא זה שצריך להשתנות כדי לגלות זאת.הדוגמאות הללו ממחישות עד כמה שונה הפירוש הקבלי מהפירוש השכיח והמוכר לנו.כאשר ניגשים ללימוד מקצוע לא מוכר, נדרשים להכיר שפה ומושגים חדשים. כך קורה גם בלימוד הקבלה. "צריכים לזכור שכל חכמת הקבלה מיוסדת על עניינים רוחניים שאינם תופסים לא מקום ולא זמן" (בעל הסולם).במשפט זה פותח בעל הסולם את הספר העיקרי שכתב בחכמת הקבלה, "תלמוד עשר הספירות". הוא מבקש להדגיש בכך את הכלל החשוב ביותר בלימוד החכמה - כל כתבי הקבלה עוסקים רק בחלק המציאות - אותו ממד נוסף שנסתר מחמשת החושים הרגילים שלנו. אי-הבנה של ההגדרות הבסיסיות ביותר הקבלה גורמת לבלבול הרב שאופף את הקבלה בימינו. אנשים נוטים לפרש בטעות את כתבי הקבלה כאילו היו טקסט מיסטי, ויש השוגים וחושבים שהקבלה עוסקת במדיטציות, בלחשים או בקמעות."וכל הקושי למתחילים, שתופסים הדברים בביטויָם הגשמי בגבולות של זמן ומקום, חילוף ותמורה" (בעל הסולם).
המושגים שאנו פוגשים בספרי הקבלה, מתארים חוויה רוחנית שעובר המקובל בעת שהוא מגלה רמת מודעות נעלה יותר. מושגים הנתפסים כמתארים פעולות או מקומות, משקפים, למעשה, את המסע הפנימי שחווה המקובל. כך למשל, כאשר מתוארת העפלתו של משה להר סיני, הפרשנות הקבלית למילה "הר" היא הרהוריו הפנימיים של האדם, ואילו מקור המילה "סיני" הוא שנאה. עלייתו של משה אל פסגת ההר מסמלת את התעלותו של האדם מעל הספקות וההרהורים הפנימיים שתוקפים אותו, אל מעל השנאה לזולת